M.K.Čiurlionis. Nacionalinės programos suvenyrai. Vien užsieniui.

Lietuvoje tęsiasi Čiurlionio metai. Kaip tik prieš kelias dienas man į rankas pateko Čiurlionio metinėms sukurti “čiurlioniški suvenyrai”. Nepagalvokite kad tai yra kokio nors vaikų darbščiųjų rankų būrelio darbeliai – ne. Tai, ką čia matote – valstybinis užsakymas, skirtas Lietuvos ambasadoms skleisti Čiurlionio dvasią pasaulyje, o taip pat ir skatinti susidomėjimą šiuo Lietuvos genijumi. Amerikiečiai tokiu atveju pakomentuotų: “Money well spent…”

Čia, kaip matote, yra “smilkytuvas”, sukurtas pagal Čiurlionio paveikslą “Aukuras”… Pagal darbo kokybę pagalvojau, kad atrodo kaip kinietiškas produktas, bet paskui persigalvojau – nereikia užgaulioti kiniečių…

Čia – pagal tą patį paveikslą sukurta žvakė… Gražus, įkvepiantis darbelis. Ypač, įsivaizduoju, daug čiurlioniškos dvasios lieka išėmus iš išvaizdžios pakuotės šią žvakę – tikrai neblogas suvenyras, ar nesutiktumėte?

Šį veidrodėlį, sukurtą pagal paveikslą “Bičiulystė” tai net iš abiejų pusių nufotografavau: mat čia labai gražiai Čiurlionio parašas išdegintas antrojoje pusėje – taip meniškai, išradingai, “su skoniu”. Aiškiai dizaineriai padirbėjo atrasdami kūrybingą sprendimą… Ir šiaip – prasmingas, patogus įvairioms gyvenimo situacijoms daikčiukas. Forma patraukli ir patogi. Ir nebijokite – neįsipjausite. Kraštai gražiai nugludinti.

Tik bijau, kad neverta bėgti iš karto į artimiausią apsipirkimo centrą ieškoti šių veidrodėlių sau ir draugams bei giminaičiams užsienin siųsti –  kadangi tai pagaminta nemasiškai, o tik valstybės institucijų užsakymų ypatinga proga – Čiurlionio šimtmečio minėjimas, šiaip ar taip… Iš antros pusės – gal taip ir geriau, platinama užsienyje, ambasadoriai, kuriems reikėtų šiuos tvarinius dovanoti kokioms nors dovanų vertoms tų šalių asmenybėms, padarys, tikiu, tam tikrą sprendimą vietose, ir nelabai kas ir pamatys, kur ten tie “suvenyrai” baigė savo dienas. Pinigai įsisavinti, o toliau – nebesvarbu.

Bet, vis dėl to, pažiūrėjus šiuos nepakartojamus Čiurlionį pasaulyje turinčius pristatyti ir išgarsinti mūsų valstybės sukurtus tvarinius, turiu prisipažinti, kad kulminacinis produktas šioje serijoje, mano įsitikinimu, yra šis…

Įsiklausykite ir įsižiūrėkite: RANKŲ DARBO RAŠIKLIS… Jėga, ar ne tiesa? Iš karto man jau knieti artimiau pažinti čia minimą kūrėją, jei jis tokiu estetizuotu, jautriu būdu pristatomas. Gražu… Tikrai siūlau: spraktelkite pelyte ant šios paskutiniosios iliustracijos – ji verta būti apžiūrėta iš arti. Ir atkreipkite dėmesį į Čiurlionio aprašymą, paskaitykite jį, o tada prisiminkite: platinama užsienyje per ambasadas…

O būdamas kokios nors šalies ambasadoriumi, iš karto šiuos rankų darbo rašiklius dovanočiau vietos universitetų rektoriams ir kitiems akademinių institucijų vadovams bei žymiems mokslininkams – jie tikrai sugebėtų įvertinti šią gražią ir prabangią dovaną, sukurtą ir pagamintą su tokia meile ir šiluma. Su Čiurlionio metais!!!

{ 10 comments… read them below or add one }

Alfa 2011-03-30 at 00:29

Nuostabu. Taip mes ir suprantame reprezentaciją. Tas pats ir su KS buvo. “Vesj par na gudok uchodit”.
Aš visada sakiau, kad mes laukiniai.

Juozas Valiušaitis 2011-05-07 at 20:00

Na, pats “Alfa” (tik nežinau, ar ne meno jau ir pats “Omega”?!) – kam savo “kultūringą” garą išleidžiąs?

Eglė 2011-04-03 at 06:08

Absoliučiai tobulai tobula. aš kaip tikra lietuvė vis galvoju, o gal kaip nors visgi įmanoma nusipirkti ir ne užsieniečiui? 🙂 na, gerai gerai, supratau, kad ne.
Didžiuojuosi, kad pasaulį tokiu kultūringu ir estetišku pavidalu pasieks žinutė apie Lietuvą ir M.K.Č….ačiū, už pasidalinimus. labai.
p.s. man tai tas veidrodėlis visgi…labai labai…:)

gitanas 2011-05-22 at 01:24

Žinoma sunku spręsti iš nuotraukų, nepačiupinėjus suvenyrų, apie jų kokybę. Bet iš konceptualios dizainerio darbo pusės jie atrodo tikrai gerai. Ir aš tai sakau visiškai be jokios uber sofistikuotos ironijos. Man pačiam negėda būtų paduoti tokį daiktą žmogui į rankas.
Aišku negali atmesti žmonių kurie sprendžia apie pasaulį iš jis padarytas, nes tiesiog yra nepajėgūs atskirti turinio ir formos: jeigu iš žalvario ir raudonmedžio – tai solidu, jeigu iš popieriaus ir plastiko – tai “cheap shit”. Nenorėčiau daryti čia aliuzijų į pagiežingą mūsų nacionalinį charakterį, tik palikėsiu tokios publikos gerbiamam pianistui, kuri spręstų apie jo grojimą iš vilkimo frako.

rokas 2011-05-22 at 06:17

Labas, Gitanai,

Ačiū, Jūsų palinkėjimas “gerbiamam pianistui” tikrai pavyko – jis “taikliai piktas”. Kalbėti apie turinį ir formą nėra paprasta, atskirti juos pilnai – taip pat neįmanoma. Veikiausiai žymiai geriau už mane suprantante “konceptualią dizainerio darbo pusę”, ir geriau atpažįstate turinį šiose dizaineriškose formose. Į detalią diskusiją apie vieną ar kitą “suvenyrą” čia nenoriu leistis, nebent to tikrai norėtumėte – tikrai galime padiskutuoti. Vienok, visumos dėlei, pasakysiu, kad jau po savo komentaro parašymo, Nacionaliniame M.K.Čiurlionio muziejuje mačiau labai gražią užrašų knygutę, taip pat išleistą šiai progai, kuri mane pilnai įtikino ir forma ir turiniu – tikrai nenoriu teigti, kad viskas yra vien tik blogai ir tragiška.
Vis dėl to savo nuomonės apie čia matomus suvenyrus nepakeičiu po Jūsų laiško, veikiausiai to ir nesiekėte. Ir tikrai man bus labai sunku įrodyti, kodėl užsienyje esančiose ambasadose skirtuose platinti suvenyruose yra lietuviški aprašai… gal suvenyrai skirti vietos lietuviams. Jei žinočiau, kur galėtumėte pasižiūrėti, kaip atrodo suvenyrai “gyvai” – mielai nukreipčiau ten Jūsų dėmesį, bet nežinau. Pavyzdžiui Nacionalinis Čiurlionio muziejus jų neturi, kaip neturi ir Čiurlionio namai Vilniuje, ar memorialinis muziejus Druskininkuose – o visos šios trys vietos tarsi ir būtų natūralūs šių suvenyrų sklaidos taškai. Knygynuose ar dovanų parduotuvėse netikrinau. Todėl ir kyla ta nelemta mintis – nebuvo jos kuriamos visuotinai sklaidai.

Pagarbiai,

Rokas

Juozas Valiušaitis 2011-07-16 at 18:01

Na, niurgzlių mūsų visuomenėje visuomet esama, ir nors ir kas bevyktų joje, sukelia nepasitenkinimą arba net pasipiktinimą – tarsi būtų geriau, kad nevyktų nieko.
Visgi, čia turėčiau Jums, p. Rokai, paprieštarauti, kad paskelbėte nevisai teisingą informaciją apie Čiurlionio namus Vilniuje, esą ir jie neturintys užsieniečiams skirtų atminimų, ir Jus PATIKSLINTI bei PAPILDYTI:
1. 2003-siais metais Sankt Peterburgo 300 metinėms yra parengę solidų Čiurlioniui skirtą albumą rusų kalba “Время признания”, o nuo 2010 balandžio 10 d. – yra išleidę (gal tik nebuvo progos susipažinti) ir Čiurlionio namuose galima įsigyti:
2. 100 psl. knygą “Čiurlionis Vilniuje” su 90 iliustracijų lietuvių-rusų-anglų kalbomis
3. DVD – “Miesto elegijos”, “Viešpaties angelas” (su paties atliekamu MKČ preliudu Čiurlionio namuose) bei Rimvydo Markeliūno “De Profundis” 30 min. – 3 filmų rinkinį lietuvių ir lenkų kalbomis).
4. Naująjį 2011-jų rudens sezoną, po visų 4 kambarių remonto su įėjimo rekonstrukcija, ir svarbiausia, su ten besilankančiųjų jau pamėgtos, dabar dailininkės Rūtos Katiliūtės per vasarą atnaujinta (sakoma, kad Sofijos Kymantaitės padėtos Konstantinui nutapyti) ir praplėsta jos ornamentine dalimi – garsiosios “Rūtos” draugijos uždangos kopijos – Čiurlionio namuose bus galima įsigyti visiškai naujai parengtas (jau yra atspausdintos) – 16-ką reprodukcijų 24 atvirukus – rusų ir anglų kalbomis.

Kviečiame po atsinaujinimo prasidėjus sezonui apsilankyti!
Su pagarba Jūsų neįkainojamam Čiurlionio garsinimo ir gyvinimo darbui –

fotodailininkas Juozas VALIUŠAITIS,
kūrybinis Čiurlionio namų bendradarbis
Vilnius

Juozas Valiušaitis 2011-07-16 at 18:21

Atsiprašau Roko, kad neaiškiai pasakiau, neužbaigiau minties apie visuomenės “nepatenkintuosius”, – omenyje turėdamas tą “patį taiklųjį” Gitaną – kandžiai, ir kažkodėl “angliškai” kalbantį apie pigų mėšlą, ir tačiau bandantį demonstruoti “intelektualizmus” nudėvėtais palyginimais.

Juozas Valiušaitis 2011-07-16 at 18:16

Beje, Čiurlionio namuose Vilniuje taip pat bus galima įsigyti ir Kauno Čiurlionio muziejaus išleistą 9 kalbomis, įskaitant net japonų, Konstantino muzikinės ir tapybinės kūrybos DVD su virtualaus pasivaikščiojimo po MKČ muziejus Kaune ir Druskininkuose galimybe.

rokas 2011-07-25 at 01:59

Gerbiamas Juozai,
Ačiū už jūsų komentarus. Gerai žinau apie Čiurlionio namų Vilniuje veiklą, kartais prisidedu joje dayvaudamas. Čiurlionio namų leidinius taip pat gerai žinau – vienoje iš knygų yra ir mano straipsniukas; trijuose DVD, kaip pats pastebėjote, yra ir mano grojimas. Gal nepakankamai tiksliai suformulavau mintį, bet straipsnyje rašiau apie būtent naujuosius suvenyrus.

Juozas Valiušaitis 2011-08-15 at 14:19

Supratome vienas kitą. Manau, kad Čiurlionio namuose po atsinaujinimo bus vietos ir jiems. Įkvėpimo, taip reikalingame kelyje!

Leave a Comment